Víťazi grantového programu

03/05/2017

 

TLAČOVÁ SPRÁVA

 

O tajomstvách nášho domova i vesmíru

 

Deti a ich noc na Zemi

 

(Spišská Nová Ves, 10. apríla 2017) – Spoznávanie zákonitostí dňa a noci, predpovedanie počasia, ale i skúmanie vlastivedných súvislostí regiónu. To všetko a ešte omnoho viac našli školy z okresu Spišská Nová Ves v téme „Noc na Zemi“ v rámci 9. ročníka grantového programu Cena Embraco za ekológiu. Svoje projekty napokon prihlásilo sedem základných a tri materské školy. Z tejto desiatky vzdelávacích inštitúcií sú až štyri spoza hraníc mesta.

 

Komisia vybrala ako jednu z ocenených Základnú školu (ZŠ) na Komenského ulici v Spišskej Novej Vsi s projektom Tajomstvo prírodných hodín. Budú revitalizovať školský pozemok, kam umiestnia kvetinové a vtáčie hodiny, či dokonca hmyzí hotel. V ZŠ na Ulici Ing. Kožucha sa rozhodli do projektu zahrnúť okrem iného aj čítanie rozprávok, návštevu múzea a dielne ľudových nástrojov či banského múzea. Nováčikom v programe nie je ani ZŠ Spišské Vlachy, kde sa tento rok medzi výlučne rómskymi žiakmi ujal ekologicko-edukatívny projekt My sa noci nebojíme, my si s nocou poradíme. V rámci neho budú chcieť napríklad do budovania funkčného prírodného útvaru zapojiť miestnu komunitu. Na poslednej z ocenených ZŠ Nad Medzou v Spišskej Novej Vsi budú žiaci popri ďalších aktivitách vnikať do tajov meteorológie.

 

Spomedzi materských škôl získali podporu všetky prihlásené. MŠ na Jilemnického ulici chce deťom priblížiť na pohyb slnka, mesiaca a planét po oblohe, striedanie ročných období, dňa a noci. Po roku sa znova zapojila MŠ Tehelná, ktorú navštevujú výhradne rómske deti. Nováčikom je medzi materskými školami zástupca z Hrabušíc, medzi základnými školami Odorín a Chrasť nad Hornádom.

 

„Sme radi, že úroveň projektov rastie a popri skúsených účastníkoch sa pridávajú ďalší. Pre všetkých sme pripravili špeciálne školenie, kde sa učili, ako správne projekt vypracovať. Väčšine sa to podarilo na výbornej úrovni,“ komentuje environmentalistka Silvia Szabóová z OZ Sosna, predsedníčka hodnotiacej komisie. Počas deviatich ročníkov sa do programu prihlásilo 38 škôl s 82 projektmi. Podporených ich bolo 45, celkovou sumou 63 tisíc eur.

 

Embraco je najväčším zamestnávateľom na Spiši a priekopníkom zodpovedného podnikania v regióne. Je držiteľom niekoľkých ocenení Via Bona Slovakia za zodpovedné podnikanie. Patrí zároveň medzi 30 najväčších exportérov Slovenska. V minulom roku vyrobila spoločnosť rekordných 5,3 miliónov chladiarenských kompresorov a kondenzačných jednotiek. Tržby závodu dosiahli 225,1 miliónov eur.

 

 

Kontakty:

 

Emília Gondeková, Oddelenie Brandingu, Komunikácie a Spoločenskej zodpovednosti, Embraco Slovakia, tel. 053/4172 269; emilia.gondekova@embraco.com