Embraco Slovakia odštartuje grantový program iNOVEum pre stredné školy

31/08/2016

Skúsenosti ukazujú, že už stredoškoláci môžu prichádzať s unikátnymi riešeniami problémov. Šikovné mozgy v regióne Spiša chce vytipovať program iNOVEum. Ide o druhý grantový program spoločnosti Embraco po Cene Embraco za ekológiu, ktorá má za sebou sedem úspešných rokov environmentálnych projektov pre základné a materské školy okresu Spišská Nová Ves.

Slováci majú veľký potenciál. Ide však aj o to, aby sme si ho dokázali uvedomiť a predať. Na toto sa bude zameriavať aj hodnotiaca komisia,“ komentuje Branislav Poliak, manažér Výskumu a Vývoja v slovenskom Embracu. Aj on stojí v pozadí nedávnych úspechov spoločnosti v oblasti inovácií chladiarenských kompresorov.

Nultý ročník programu iNOVEum pre stredné školy odštartuje už v septembri v spolupráci Embraca, Nadácie Pontis a iniciatívy pre rozvoj podnikania Rozbehni sa!, ktorá poskytne know-how. Cieľom je rozvoj individuálneho, inovatívneho a kritického myslenia u študentov. V neposlednom rade by mal program podporiť šance budúcich podnikateľov na ich uplatnenie v lokálnej ekonomike, a zabrániť tak odchodu šikovných mladých ľudí zo Spiša a zo Slovenska. Pedagógom ako ambasádorom projektov by mal program priniesť profesionálny rozvoj a školám prestíž „inovatívnej školy“.

V úvodných ročníkoch sa spolupráca v programe iNOVEum zameria na osem stredných škôl rôznej špecializácie v okrese Spišská Nová Ves. Už v septembri a októbri začne prezentačná „roadshow“ na jednotlivých školách.

Do novembra by sme chceli nájsť približne 100 žiakov, ktorých sme nazvali hľadači nápadov,“ hovorí Juraj Kováč z Rozbehni sa! „Po sérii seminárov a odštartovaní inkubačného programu by sa finálové prezentácie inovačných tímov mali uskutočniť na prelome februára a marca 2017,“ dodáva J. Kováč.

Najlepšie projekty získajú financie na nákup materiálu potrebného na prípravu prototypu, ktorý sa stane zhmotnením ich nápadu. „Myslíme si, že je najvyšší čas pomôcť nášmu regiónu nájsť perspektívnych študentov, ktorí ho pomôžu pozdvihnúť originálnymi myšlienkami,“ hovorí Gabriela Vlková z tímu Brandingu, Komunikácie a Spoločenskej zodpovednosti Embraca o motivácii odštartovať program.

Kontakty:

Gabriela Vlková, Oddelenie Brandingu, Komunikácie a Spoločenskej zodpovednosti, Embraco Slovakia, tel. 053/4172 269; gabriela.vlkova@embraco.com

Anton Oberhauser, Finale PR & Consulting, tel. 0905/497 971, finaleconsulting@gmail.com